× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
zielona herbata

Zielona herbata a kawa

Co wybrać – klasyczną kawę zabielaną mlekiem czy może jednak zieloną herbatę bez kalorii? Rankiem wybór wydaje się oczywisty. Zdecydowana większość osób sięgnie po klasyka, czyli kawę, która od lat jest uznawana za napój o najsilniejszym pobudzającym działaniu. Trochę prawdy w tym jest, jednakże to stwierdzenie nikogo nie powinno odrzucić od zielonej herbaty. Bo ona też może pobudzać. A czasem zrobi to nawet lepiej niżeli kawa.

W zielonej herbacie występuje teina. Jest to ten sam związek co popularna kofeina, tyle że inaczej go nazwano, jednakże jego działanie jest identyczne. To właśnie dzięki temu zielona herbata może pobudzać równie dobrze jak kawa. Przeciętnie liście herbaty składają się w aż 3% z samej teiny, która w osiemdziesięciu procentach przedostaje się do przygotowanego naparu. Koniec końców już jedna jej filiżanka wprowadzi do organizmu od 30 do 100 mg teiny, czyli praktycznie tyle samo, ile słaba kawa z dodatkiem mleka. A jak w ogóle działa teina? Jakim cudem zielona herbata może pobudzać do działania i zwiększać poziom energii? Na te pytania też warto znaleźć odpowiedź.

Teina jest substancją o wspaniałych zdolnościach. Potrafi wspomóc proces uczenia się i ułatwia zapamiętywanie nowych pojęć. Znakomicie wpływa też na koncentrację. Pozwala utrzymać wysoki poziom skupienia nawet przez kilka godzin, dlatego też jest ona szczególnie polecana studentom oraz uczniom – zwłaszcza tym o dużych ambicjach. Zielona herbata dla młodych osób będzie dużo lepszym wyborem od popularnych teraz napojów energetycznych. Te zawierają bowiem zbyt wiele cukru i rozmaitych chemicznych substancji, by można je było uznać za zdrowe i całkowicie bezpieczne dla organizmu (a zwłaszcza tego, który wciąż się jeszcze rozwija).