× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
pies

Skręt żołądka u psa- objawy i leczenie

Posiadanie w domu czworonożnego przyjaciela z pewnością jest jednym z większych przywilejów. Nie da się bowiem ukryć, że psy są uważane za najbardziej lojalnych i oddanych towarzyszy codziennych podróży i przygód. Jednocześnie nasi pupile nie są do końca takimi okazami zdrowia, za jakie je uważamy. Szczególnie w przypadku dużych psów warto ogromną uwagę zwracać na ich zachowanie oraz wszelakie objawy, które wzbudzają nasze podejrzenia. Jedną z najcięższych dolegliwości jest skręt żołądka u psa, który może doprowadzić do znacznie poważniejszych konsekwencji, niż sami możemy się tego spodziewać. Wobec tego jak objawia się skręt żołądka u psa i jak się go leczy?

Skręt żołądka u psa- objawy

Skręt żołądka u psa to jedna z najpowszechniejszych dolegliwości, o której z pewnością zdążył usłyszeć już niemalże każdy właściciel czworonoga. Często nasi pupile jedzą w wyjątkowo łapczywy sposób, a to z pewnością nie ma korzystnego wpływu na ich zdrowie. Skręt żołądka to nic innego jak jego poważne uszkodzenie. Jak on się objawia? Otóż przede wszystkim właściciele mogą zauważyć wyraźne powiększenie brzucha u swojego pupila, najczęściej pojawia się ono tylko z jednej strony. Dodatkowo nasz pupil może próbować zwymiotować to, co ostatnio on zjadł. Warto również ogromną uwagę zwrócić na zachowanie psa. Stanie się on apatyczny, słaby i ociężały. U niektórych zwierząt może również pojawić się nadmierny ślinotok i blednięcie błon śluzowych.

Jak leczy się skręt żołądka u psa?

Podstawą do rozpoczęcia leczenia jest postawienie odpowiedniej diagnozy. Nasz pupil musi więc zostać poddany badaniu USG, które potwierdzi skręt żołądka. W takim przypadku nie ma jednak innego wyjścia jak leczenie chirurgiczne. Lekarz musi dosłownie “odkręcić” żołądek na stole operacyjnym. Niemniej jednak w takim wypadku najważniejsza jest szybka reakcja ze strony właściciela, który jak najszybciej musi udać się ze swoim pupilem do weterynarza.

Gastropleksja- czyli profilaktyka skrętu żołądka

Gastropleksja profilaktyczna to jeden z tych zabiegów chirurgicznych, który zaleca się w ramach profilaktyki skrętu żołądka. Polega ona na niczym innym jak jedynie na przyszyciu żołądka do ściany brzucha. Jest to zabieg zalecany psom po przebytym skręcie żołądka, gdyż pomaga on zapobiegać nawrotom schorzenia. Zabieg ten jest wykonywany w pełnym znieczuleniu i nie ma żadnych skutków ubocznych dla pupila. Specjalizuje się w nim wiele klinik weterynaryjnych i wykorzystują one nowoczesne metody, które przyspieszają rekonwalescencje pupila.