kolagen

Kolagen – co warto o nim wiedzieć

Słowo „kolagen” przewija się nieustannie w naszym otoczeniu za pośrednictwem spotów reklamowych promujących kolagen na blizny czy kolagen na rozstępy. Ulotki wprost krzyczą „Przyjmuj kolagen na włosy!”. Ale czym jest ten „kolagen”? Do czego służy? Dlaczego mamy przyjmować kolagen w kapsułkach albo kolagen w płynie? Czy to konieczne?

Czym jest kolagen?

Kolagen to jedno z białek produkowanych w naszym organizmie. Jego zadaniem jest dbałość o elastyczność i odpowiednie nawilżenie wielu z naszych tkanek. Zapewnia naszej skórze rozciągliwość, pomaga w gojeniu ran i zmniejszaniu widoczności blizn. Kolagen znajduje się także w torebkach stawowych, gdzie jest składnikiem mazi stawowej. Sprawia ona, że chrząstki płynnie poruszają się. Dzięki mazi nie odczuwamy dolegliwości bólowych podczas poruszania się. Kolagen zapewnia również elastyczność ścięgnom ułatwiając nam codzienne wykonywanie wszelkich czynności.

Kiedy brakuje kolagenu

Jak już wspomniano kolagen to białko wytwarzane przez nasz organizm. Z upływem lat zmniejsza się jego produkcja. Mniejsza ilość kolagenu w organizmie może być również spowodowana stanem chorobowym. Kiedy zaczyna brakować tego białka pojawiają się bardzo charakterystyczne objawy, których nie da się przeoczyć. Przede wszystkim nasza skóra wiotczeje i pojawiają się zmarszczki. Z upływem czasu można zauważyć również zmiany w ruchomości stawów. Pojawia się „strzelanie” w stawach, a niekiedy także ból podczas poruszania się. Niedobory kolagenu mają też wpływ na elastyczność naczyń krwionośnych. Więcej o skutkach niedoboru kolagenu można przeczytać w artykule https://www.straganzdrowia.pl/blog/abc-urody/co-to-jest-kolagen

Co można zrobić?

Od urodzenia dostarczamy do naszego organizmu składniki do produkcji kolagenu. Jednakże z wiekiem sam mechanizm syntezy tego białka znacznie spowalnia. Dlatego warto pomyśleć o suplementacji tego składnika. W aptekach dostępnych jest wiele preparatów, które można bezpiecznie przyjmować. Wybierając kolagen dla siebie warto zwrócić uwagę na jego przeznaczenie. Jeśli mamy dolegliwości bólowe stawów najlepiej wybrać kolagen na stawy. Kiedy pojawiają się zmarszczki warto sięgać po krem z kolagenem, dzięki któremu kolagen wnika bezpośrednio do komórek skórnych.

Od wielu lat trwają badania naukowe mające na celu określenie dokładnej funkcji kolagenu. Naukowcy poznają coraz lepiej mechanizmy syntezy tego białka w naszym organizmie. Dzięki zdobytej wiedzy powstają preparaty zawierające m.in. kolagen na skórę, które zwiększają jej elastyczność i zapobiegają starzeniu się jej. Dziś możemy samodzielnie wybrać się do sklepu i kupić wysokiej klasy suplementy np. kolagen w żelu w proszku czy w płynie, które poprawią stan włosów, skóry, stawów a nawet układu krwionośnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.