× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Używki w ciąży

Używki w ciąży – dlaczego nie można z nich korzystać?

Nie jest tajemnicą, że przyjmowanie używek w ciąży nie jest wskazane. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, jak bardzo szkodliwe są one dla dziecka. Z większości z nich należy zrezygnować całkowicie. Konsekwencje ich przyjmowania mogą wpłynąć bowiem na całe jego życie. Co warto na ten temat wiedzieć? I jakie problemy może wywoływać przyjmowanie używek w ciąży? Oto odpowiedź.

Skutki picia alkoholu w ciąży

Alkohol bez problemu przenika przez łożysko, a jego stężenie jest równie wysokie, co w krwi matki. Co więcej, długo się w niej utrzymuje – zdecydowanie dłużej niż w organizmie kobiety. To z kolei może skutkować uszkodzeniem płodu. Dużo zależy tutaj od tego, jak bardzo dziecko wrażliwe jest na ową substancję. Dlatego należy całkowicie zrezygnować z jego picia w ciąży. Może on przyczynić się bowiem do wykształcenia: wad serca, oczu, kości, nerek, jak również do zaburzeń neurologicznych. Może on również doprowadzić do nadpobudliwości dziecka, a w konsekwencji – konfliktów z prawem, problemów szkolnych, itd.

Skutki brania narkotyków i niektórych leków

Przyjmowanie narkotyków i niektórych leków w ciąży prowadzi do uszkodzeń płodu, niedorozwoju dziecka oraz niskiej masy urodzeniowej, a także poronień. U dziecka może dojść do porażenia mózgowego oraz deformacji w wyglądzie. Jeśli chodzi o marihuanę i kokainę, dzieci, które miały z nimi styczność w okresie płodowym, mają problemy z koncentracją, problemy behawioralne, problemy psychologiczne i neurologiczne oraz trudności językowe. Po porodzie dziecko może nawet odczuwać głód narkotykowy. Warto zaznaczyć, że mówiąc o szkodliwych lekach, mamy na myśli m.in. wiele środków antydepresyjnych oraz suplementy diety.

Skutki palenia papierosów w ciąży

W ciąży należy nie tylko zrezygnować z palenia, ale też z przebywania w miejsc, w których pali ktoś inny. Substancje zawarte w dymie, np. nikotyna i tlenek węgla, są w stanie przenikać przez łożysko, a co za tym idzie = przedostać się do płodu. Co więcej, utrzymują się one w dużo wyższym stężeniu niż w organizmie kobiety. Często doprowadza to do wad rozwojowych, spowolnienia w rozwoju płodu, komplikacji w przebiegu ciąży oraz niskiej masy urodzeniowej dziecka. Konsekwencją bywa także przedwczesny poród. Ponadto dzieci narażone na owe substancje w ciąży mają obniżone zdolności poznawcze.

Skutki picia zbyt dużych ilości kawy

W trakcie ciąży nie jest konieczna całkowita rezygnacja z kofeiny w ciąży. Dopuszczalna jej dawka wynosi jednak 200 mg kofeiny dziennie, co przekłada się na jedną lub dwie nieduże filiżanki tego napoju. Zbyt duża ilość tej substancji prowadzi do przedwczesnych porodów oraz poronień.

Skontaktuj się z nami

Jeśli nie wiesz, w jaki sposób postępować w trakcie ciąży lub nie masz pojęcia, jakich substancji powinnaś unikać, skontaktuj się z doświadczonym ginekologiem w naszym centrum Hi-gen. Najważniejsze jest jednak to, abyś wdrożyła jego wskazówki w życie. Dzięki temu uchronisz swoje dziecko przed wieloma problemami. Zadzwoń na numer 791 004 003 i umów się z nami na dogodny dla siebie termin.